Svojpomocná montáž sadrokartónu môže byť pre začiatočníkov trochu náročná. Stavebnícka firma používa na rýchlu montáž sadrokartónu profesionálne náradie a, samozrejme, má už techniku v malíčku. Celý rodinný dom trvá dobrej firme niekoľko dní, jedna izba, povedzme, niekoľko hodín. Hoci môžeme rátať, že sadrokartón svojpomocne nám potrvá dlhšie, dáme vám tipy, ako na to a ako sa vyhnúť najčastejším chybám.
Krok č.1: Vybrať správny typ sadrokartónu
Najväčšou chybou býva to, že si ľudia kúpia nesprávny typ sadrokartónu. V prvom rade kupujeme sadrokartónové dosky certifikované, originálne, nie napodobeniny, s ktorými by ste napokon mali veľa problémov. Následne vyberáme podľa podmienok, do ktorých sadrokartón ideme montovať a účelu, ktorý chceme dosiahnuť . Existuje teda viacero druhov sadrokartónových dosiek: do prostredia s vysokou vlhkosťou ( kúpelňa, …), so zvýšenou vlhkosťou ( staršie domy, pivničné priestory…), s normálnou mierou vlhkosti. Vhodný typ kombinujeme ešte s efektom, ktorý chceme dosiahnuť: stupeň protipožiarnej ochrany, odhlučňujúci, zaťaženie, nosnosť… Každý výrobca má na svojej stránke tabuľku s popisom jednotlivých sadrokartónov a podľa nej si správne vyberiete.
Krok č. 2 Aký materiál nám bude ďalej treba
Do rozpočtu okrem sadrokartónu zarátajte nasledovné:
Hliníkové profily (CD/CW,UD/UW a výstužne UA profily) pre konštrukciu
Penové tesnenie pre UD/UW profil
Správne závesy, tiahla, CD spojky a krížové spojky
Skrutky do sadrokartónu, natĺkacie a oceľové hmoždiny
Škárovací tmel pre výstužnu pásku
Finálny tmel na sadrokartónové dosky
Sklotextilná výstužná páska
Samolepiaca výstužná páska
Brúsny papier na prebrúsenie finálneho tmelu
Akrylátový tmel na kúty
Ochranné rohové ALU lišty (rohovníky) – pre rohy dvier, ostenie okien a pod.
Penetrácia
Vypočítajte si potrebné množstvo a zakúpte si dostatok materiálu pred začatím montáže sadrokartónu.
Krok č.3: Pripravte si potrebné náradie
Sadrokartón svojpomocne si bude vyžadovať k montáži : elektrický aku skrutkovač s nástavcami na SDK, krížový laser s automatickým vyrovnávaním, elektrickú vrtačku s príklepom, nôž s vymeniteľnou čepeľou, vykružovací vrták, maliarsky valec , ručná brúska, nožnice na plech, meter, ceruza, nerezová špachtľa, nerezové hladítko, rebrík. V požičovni náradia sa oplatí požičať: elektrickú brúsku s odsávaním prachu, posuvné hlinikové lešenie, prípravok pre montáž sadrokartónu, ktorý vám uľahčí prácu alebo kúpiť pridržiavaciu teleskopickú tyč pre SDK stopy.
Krok č. 4 Kombinujte hotové prefabrikáty
Pre efektné stropy, poličky, zakrytie neželaných prvkov na stene použite už hotové prefabrikáty, ktoré sú dostupné v rôznych tvaroch- oblúky, valce, hranoly, lišty pre nepriame osvetlenie alebo podsvietenie… Ušetríte mnoho energie a aj peňazí, keďže dosiahnuť niektoré tvary naozaj vyžaduje skúsenosť. S využitím hotových prefabrikátov vám práca pôjde od ruky a aj sadrokartón robený svojpomocne dosiahne tvar i efekt, ktorý potrebujte.
Krok č.5 Vyhnite sa najčastejším chybám
Rozostup konštrukčných profilov by mal byť 50 cm, nikdy nie 100 cm. Dajte si záležať na kontrole rovnosti montáže konštrukcie.
Vždy používajte skrutky určené na daný typ materiálu a účelu (skrutky do sadrokartónu, zatĺkacie klince …) a vhodnú veľkosť. Hlavička skrutiek v sadrokartónových doskách nesmie odstávať nad dosku, ale má byť mierne vsadená pod úroveň dosky.
Pri stropoch používajte rozostup skrutiek 17 cm, pri priečkach 25 cm a umiestňujte ich 1 cm od hrany dosky skosenej, 1,5 cm od hrany dosky rezanej.
Nezabúdajte na potrebu dilatačných špár najmä pri veľkoplošných stopoch. Pri tmelení dodržujte minimálnu teplotu 10 C.
Zvažujete možnosť zavolať si sadrokartonársku firmu? Dobrá firma má často výhodné ceny na všetok materiál, rýchlu kvalitnú prácu a všetko potrebné vybavenie.